top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBeyaz Baretin Kadrajı

Mühendislerin, mimarların, plancıların gözünden pandemi: ‘Maskenin Ardı’

Güncelleme tarihi: 20 Mar 2022

Politeknik’in bu yıl 3’üncüsünü düzenlendiği Beyaz Baretin Kadrajı ödüllü fotoğraf sergisi başvuruları başladı. Serginin konusu geride bıraktığımız bir yılda yaşamlarımızı, alışkanlıklarımızı değiştiren pandemi, teması ‘Maskenin Ardı’

Mühendislerin, mimarların, plancıların gözünden gündemi, yaşananları, hayatı görünür kılan, kadraja girenleri bir araya getiren ve her yıl farklı bir tema ile düzenlenen Beyaz Baretin Kadrajı Fotoğraf Sergisi başvuruları başladı.

22 Şubat’ta başlayan sergi başvuruları 14 Mayıs’ta son bulacak.

Mühendislerin, mimarların, plancıların gözünden pandemi

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Beyaz Baretin Kadrajı Fotoğraf Sergisi, bu kez mühendislerin, mimarların, plancıların gözünden COVID-19 pandemisinde yaşananları yansıtacak. Serginin teması ‘Maskenin Ardı.

Sokakta, işte, evde pandemiyle birlikte farklılaşan gündelik deneyimler, evlere sığamayan haller, sıkkınlıklar, özlemler, umutlar kısacası maskenin ardından şahit olunanlar mühendislerin, mimarların, plancıların kadrajına girecek.


Son başvuru 14 Mayıs

Sergiye, her mühendis, mimar, plancı, en fazla 5 fotoğraf gönderebilecek. Teknik şartnamede belirtilen fotoğraf boyutları, çözünürlük, nitelik şartları sağlanması koşulu ile fotoğraf tekniği serbest olacak. Katılım şartlarının tüm detayları beyazbaretinkadraji.com web adresinde yer alıyor.

Ödüllü fotoğraf sergisi için son başvuru tarihi 14 Mayıs 2020. Mühendis, mimar ve fotoğraf sanatçılarından oluşan seçici kurulun değerlendirmesiyle seçilecek ilk 6 fotoğraf sahibine 1 yıllık Magma Dergisi üyeliği ve ilk 3 fotoğraf sahibine ek olarak Politeknik tasarım bardak seti hediye edilecek.

Her yıl İstanbul ve Ankara’da açılışı yapılan Beyaz Baretin Kadrajı Fotoğraf Sergisi’nin açılış gecesi bu yıl pandemi nedeniyle 22 Mayıs’ta Politeknik sosyal medya araçları üzerinden online yapılacak. Sergiye seçilen fotoğraflar bu yıl ilk defa digital biçimde sergilenecek.

Fotoğrafların ayrıca İstanbul, Ankara başta olmak üzere çeşitli illerde pandemi koşulları gözetilerek açık alanlarda sergilenmesi planlanıyor.

Politeknik’in sergi için meslektaşlarına yaptığı çağrı şöyle:

Tarih boyunca ve özellikle 21. yüzyılın başından itibaren ivmelenen salgın hastalıklara 2020 yılında bir yenisi eklendi, Covid-19! Her yıl kadraja yaşadıklarını, gündemi, şahit olduklarını sığdıran mühendislerin, mimarların, plancıların fotoğraf sergisi Beyaz Baretin Kadrajı, bu kez, birinci yılını geride bırakan ‘’Pandemi’’yi kadrajına alıyor. Tema ise ‘Maskenin Ardı’. Maskenin Ardı’ndan görünenleri kadraja alma zamanı! İlk şok dalgasıyla, gerek gündelik, gerekse çalışma hayatımızdaki koşullar değişti. Kimi iş kolları uzaktan çalışma modeline geçti. Evden, uzaktan çalışma modeli bir ‘’konfor’’ alanı olarak sunuldu. Ancak mesai saatleri mefhumu ortadan kalktı, gece gece mailler cevaplansın istendi, yol-yemek ödemeleri kesildi, ‘Nasıl olsa evdesiniz’ dendi. Bazılarımız işsiz kaldı, bazılarımız kısa çalışma ödenekleriyle yaşamaya çalıştı. Ek işlerle evler atölyeye döndü. Evden çalışmanın mümkün olmadığı iş kolları yetersiz önlemlerle devam etti. Madenlerde, şantiyelerde, fabrikalarda, atölyelerde pandemi kaynaklı tehlikeler sağlığımızı yok saydı. Her durum ve koşulda çalışmak zorunda olan bizler, hayatın eve sığamadığını bizzat yaşadık. Siz ne gördünüz? Başka deneyimlerimiz? Özlemlerimiz, kısıtlanan gündelik hayatlarımız… Ayaküstü yapmak zorunda kaldığımız buluşmalar, ertelenen sohbetler, sevdiklerimize duyduğumuz hasret… Hiçbirimize yetmeyen park yürüyüşleri, uç uca eklenen online görüşmeler, sıkkınlıklarımız… Sevdiklerimiz ve dostlarımızla sınırlı, kısıtlı ve ürkek ilişkiler kurduk, kurmaya devam ediyoruz. Teknolojinin imkan verdiği ölçüde online sohbetlerle, özlem gidermeye çalışıyoruz. Zorlu koşullarda dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu da en yakından deneyimleyerek.. Şimdi ‘Maskenin Ardı’ndan gördüklerimizi, yaşadıklarımızı, yarını kadraja alalım. Pandemiyi, fotoğrafladığımız karelerle tarihe bir not bırakalım. Şimdi, mühendisler, mimarlar, plancılar için Beyaz Baretin kadrajı zamanı…
15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page